Conversation with the Vegman when we ran out of apples this morning.....
Veg: "Having an apple in my lunch every day is very healthy"
Me: "Yes it is, so if we both have an apple in our lunches every day, how many do I need to buy at the store?"
Veg: "Hmmm, Well if we both need an apple, that's two apples a day times 5 school days, so we need 10 apples"
Me: "But I need one for each day of smoothies too"
Veg: "Well thats easy, 5 times 1 equals 5 plus 10 = 15 Apples"
Me "Cool, so how many bananas do I need to buy, if I plan to make pudding, popsicles, ice cream, and smoothies?"
Veg: "Hmm, let me think? OK, you need 4 for popsicles, 4 for pudding, 5 for smoothies, 4 for ice cream, and 2 because I just want to eat them.. That equals 19 bananas"
Then out of the back of my car comes this little tidbit...
Veg: "Hey Mom, so if Apples=A and Bananas=B... then A+B=34.. You will be buying 34 items in total..."
Well yes I will.... Who knew math could be so much fun?